I veckan fick vi ett mail från en bloggare som undrade hur man tjänar pengar på sin blogg och om det är nånting som vi kan hjälpa till med.
Det är tyvärr något som ligger utanför vårt område men vi tänkte ändå ge våra råd i frågan. Detta blev vårt svar:
Hej Sofia!
Det är tyvärr inte riktigt det vi jobbar med på vårt företag. Men jag ska självklart ändå försöka styra dig i rätt riktning.
Det finns i princip fyra sätt du kan tjäna pengar på:
- Du gör som Blondinbella och anlitar Spotlife till att sälja annonser åt dig. De kommer dock kräva att din blogg är tillräckligt stor och har en bra målgrupp som det är lätt att sälja annonser mot. Kontakta dem på www.spotlife.se
- Du gör som Kenza och anlitar Tailsweep. Första steget är att du lägger in deras statistik på din webbplats som är gratis. På så vis kan de mäta din trafik och se om de tycker du uppfyller de besökskrav som de ställer på sina partners. Mer information hittar du på www.tailsweep.se
- Du går själv med i något annonsnätverk såsom Tradedoubler, Double osv. Jag rekommenderar att du går till den här sidan och läser mer om de olika nätverken och hur du lägger in reklamen på din webbplats,
- Du lägger in Googles annonser på dina sidor. Läs mer här
Mitt råd är att du börjar nerifrån och går uppåt. Google Adsense är ett väldigt bra sätt att börja tjäna pengar på och ger ganska snabbt resultat. Men det är inte där du hittar de stora pengarna. Tradedoubler osv är roliga för att då får du verkliga bannerannonser men min erfarenhet är att man inte tjänar så mycket pengar ändå.
Det är först på alternativ 1 och 2 som det börjar kunna ge pengar. Så börja med steg 3 och 4 och samtidigt kontaktar du de två översta annonsnätverken och hoppas på att de vill ha dig som partner.
Lycka till!
Leif Fransson

Please add a comment
LĂ€mna ett svar